> Nastava  > Natjecanja

DRŽAVNO NATJECANJE UČENIKA I STUDENATA GLAZBE

Autor: Martina Kolarić, Martina Nikodem, Zvonimir Midžić, 25. 1. 2009.

Učenici iz naše škole koji pohađaju i OGŠ Kontesa Dora u Našicama osvojili su 1. mjesto u Opatiji

DRŽAVNO NATJECANJE UČENIKA I STUDENATA GLAZBE

Opatija je bila domaćin 46. držvnog natjecanja učenika i studenata glazbe. Grad Opatija je u Hrvatskoj prepoznatljiv po glazbenim događajima i dodjelama glazbenih priznanja i nagrada. Sudjelovanje na natjecanju, kruna je rada svakog učenika i njegovog pedagoga te potvrda njihovih sposobnosti i uloženog truda, bez obzira na konačni poredak na natjecanju. Iskustvo komornog muziciranja je važan element glazbenog obrazovanja koji uključuje međusobno slušanje i usklađivanje interpretacijskih ideja glazbenog djela.

Nekoliko učenika naše škole pohađa i OGŠ Kontesa Dora u Našicama. Dana 5. prosinca krenuli smo za Opatiju. Voditelji su nam bili profesori Marina i Danijel Kopri. Na odredište smo stigli u večernjim satima. Odsjeli smo u hotelu Palace Bellevue. Iako smo bili malo umorni od puta, uslijedila je akustična proba.

Komorni se sastavi sastoje od 5-12 članova.

Našice su predstavljali učenici :

Ana Jazbec-bisernica I.

Krunoslav Mihaljević- bisernica II.

Ivan Knežević- bisernica III.

Krešimir Turković- bisernica III.

Ivan Maslak-brač. I.

Katarina Bosak-brač II.

Miroslav Flegar-brač III.

Martina Nikodem- brač III.E

Martina Kolarić-čelo

Zvonimir Miđić- bugarija

Matej Umiljanović- berda

Petra Tomac- vokal

Izvodili smo djela:

*J. S. Bach - D. Kopri: Air iz Suite br. 3 u D-duru

*D. Šostakovič- D. Kopri: Valcer br. 2

*Tradicional – F. Dunn – D. Kopri: I'm a'doun for lack O'Johnnie (mala škotska fantazija)

*S. Leopold: Vrtuljak

Evo nekih od pravila natjecanja:

- U slučaju prekoračenja propisanog vremena trajanja programa za više od jedne minute ocjenjivački sud može diskvalificirati natjecatelja.

- Natjecatelj može svaku skladbu izvesti samo jedanput, a tijekom izvedbe ne smije biti prekidan ili ometan.

- Natjecatelji koji budu određeni za nastup na završnom koncertu dužni su ispuniti tu obvezu.

- Ocjenjivanje natjecatelja glazbenika temelji se na vrednovanju sljedećih elemenata: 1. tehničke vještine, 2. kvalitete zvuka, 3. poštivanje stilskih obilježja i muzikalnosti, 4. točnosti izvedbe, 5. umjetničkog dojma izvedbe.

- Natjecatelji se ocjenjuju bodovima od 1 do 100.

I. nagrada…….98,00 - 100,00 bodova

II. nagrada…….95,00 - 97,99 bodova

III. nagrada……90,00-94,99 bodova

- Odluka je ocjenjivačkog suda konačna.

Nastupili smo drugi dan u 12:40 h. Odsvirali smo i vratili se u predvorje hotela. Iskreno, bilo nas je strah i nismo znali kako je sve ispalo. Profesor nam je bio velika podrška. Rezultati su bili izvješeni na oglasnoj ploči nedugo nakon toga. Kad smo vidjeli rezultate bilo je i suza, ipak 98,72 boda nije malo. Osvojili smo 1. nagradu i proslavili to. Po povratku smo obišli Rijeku i prelijepu uvalu u Kostreni. U Našicama su nas dočekali prijatelji i gradonačelnik te smo primili čestitke. Vratili smo se umorni, ali zadovoljni jer se naš trud isplatio.

Martina Nikodem, Martina Kolarić i Zvonimir Miđić, 8.b

Osnovna škola Vladimira Nazora Feričanci / Trg Matije Gupca 9, HR-31512 Feričanci / www.os-vnazora-fericanci.skole.hr / ured@os-vnazora-fericanci.skole.hr