Preventivni projekt "Zdrav za 5"

Autor: Višnja Leko, 18. 3. 2014.

U utorak 25. veljače 2014. djelatnik PP Osijek iz Odjela prevencije gospodin Robert Škorvaga održao je  predavanje za učenike osmih razreda pod nazivom  „Zdrav za 5 “.

Ministarstvo unutarnjih poslova Republike Hrvatske, Ministarstvo zdravlja Republike Hrvatske i Ministarstvo zaštite okoliša i prirode Republike Hrvatske u želji da zajednički djeluju na području prevencije ovisnosti te podizanja razine javnozdravstvene svijesti kod djece osnovnoškolskog i srednjoškolskog uzrasta, započeli su sa provedbom zajedničkog projekta po nazivom „Zdrav za 5“.

Projekt obuhvaća područja zlouporabe i ovisnosti o alkoholu i opojnim drogama, kocki/igrama na sreću te zaštitu okoliša.

Svrha projekta:

• prevencija ovisnosti te promocija pro-socijalnog, preventivnog i zaštitnog djelovanja uz razvijanje socio-emocionalnih vještina kod djece i mladeži;
  • podizanje razine svijesti o vlastitoj ulozi u očuvanju životne, školske i radne okoline;
  • podizanje razine samosvijesti o odgovornosti u očuvanju vlastitog i tuđeg zdravlja i sigurnosti.

Osnovni ciljevi projekta su:

• aktivno mijenjanje stavova i štetnih životnih navika o ovisnosti;
  • aktivno mijenjanje stavova o nužnosti zaštiti okoliša i prirode;
  • podizanje razine samosvijesti o odgovornosti u očuvanju vlastitog i tuđeg zdravlja;
  • usvajanje zdravih stilova života.

Tijekom interaktivnog predavanja učenici su vrlo aktivno sudjelovali u raspravi, osobito na temu:

• Rođendani i proslave – alkohol- DA ili NE,
  • Izlasci i utjecaj vršnjaka
  • Kako reći NE u problematičnim situacijama

Mirjana Bilić, pedagoginja škole

Osnovna škola Vladimira Nazora Feričanci / Trg Matije Gupca 9, HR-31512 Feričanci / www.os-vnazora-fericanci.skole.hr / ured@os-vnazora-fericanci.skole.hr