PJEŠAČENJEM DO ZDRAVLJA

Autor: Višnja Leko, 6. 6. 2011.

Dana 11. svibnja 2011. održana je nastava u prirodi u Valenovcu. Učenici i učitelji su prema svojemu su cilju krenuli pješice nešto poslije 9 sati iz škole u Feričancima. Nastava je organizirana u sedam radionica.

Djevojčice iz 5. a i 5. b razreda bile su u radionici koju je vodio profesor Milan Delić. Naziv je njihove radionice bio HAIKU PJESMA. Haiku poezija je bila prvo obrađena u školi. Djevojčice su dobile nastavne listiće s uputama na kojima je točno pisalo što moraju napraviti te su tako nastale haiku pjesme. Učenice su ih prezentirale tako što su ih čitale na radionici, a profesor je odlučio izabrati najbolje i nagraditi ocjenom.

Profesori Slavko Hovanjec i Vlado Cvek su bili voditelji radionice na kojoj su sudjelovali dječaci 5. a i 5. b razreda. Njihova je tema bila NATJECANJE SKOK U DALJ SUNOŽNIM ODRAZOM i IGRA BUM NA 7. Priprema je za radionicu bila odrađena u školi, a  također se i nastavlja u školi na nastavi matematike i tjelesnoga iz čega će naknadno proizaći rezultati rada.

Radionicu sa 6. a razredom na temu TOPOGRAFSKA KARTA I ORIJENTACIJA vodio je profesor Tomislav Bračun. Učenici su na radionici rješavali nastavne listiće. Osim toga su na topografskoj karti pratili svoj put od početka do odredišta na koje su stigli. Određivali su na kojoj je strani svijeta njihovo odredište. Rezultati rada će biti prikazani na školskom panou.

THINK GLOBALLY (RAZMIŠLJAJMO GLOBALNO) tema je radionice koju je u 6. b razredu vodila profesorica Kristina Mihaljević Bando. U radionici je bilo 20 učenika, a bili su podijeljeni u 4 skupine. Svaka je skupina imala svoj naziv:
1. Help save water
2. Help save energy
3. Help keep the air clean
4. Help protect the landscape
Učenici su dobili zadatke vezane uz temu o zaštiti prirode. Rezultati rada su prezentacija i plakat.

Učenici 7. a razreda su imali radionicu pod nazivom VJEK HVALJEN BUDI. Učili su plesati i pjevati uz pomoć profesorica Terezije Pavlović i Marijete Kvetek. Pjesma koju su učili pjevati je pjesma svetog Franje Asiškog, zaštitnika ekologije i prirode. To je pjesma u kojoj on zahvaljuje Bogu na svemu stvorenom. Dio je učenika preveo pjesmu na engleski jezik uz pomoć profesorice Marijete. Njihova je prezentacija bila pjesma i ples na kraju radionice.

Učenici 7. b razreda su sa svojim voditeljima Davorom Krističevićem i Kornelijem Juranićem uvježbavali pjesmu Michaela Jacksona Heal the World. To je bila glazbeno -engleska radionica s nazivom IZLIJEČIMO SVIJET. Pjesmu su prvo s profesorom Kornelijem pročitali kako bi je znali otpjevati, a za pjevanje je i pravu intonaciju bio zadužen profesor Davor koji je svoj posao, kao i profesor Kornelije, odradio savršeno. Neki su znali lijepo otpjevati, a neki nisu jer su malo imali problema s engleskim. Pjesmu će još otpjevati na satu glazbene kulture i engleskog jezika.

Profesorice Valentina Petković i Karmela Smiljanić su imale radionicu pod nazivom PRONAĐI SLIKU u 8. b razredu. Zadatak radionice je bio pomoću leće pronaći sliku predmeta te izmjeriti udaljenost slike i predmeta. Učenici će kao rezultat rada napraviti plakat u školi.

Radionicu pod nazivom DAN OBILJEŽAVANJA PLANETA ZEMLJE su u 8. a razredu održali profesorica Kristina Marinković i profesor Marko Knežević. Na radionici su učenici pripremili materijale za seminarske radove od kojih će napraviti plakat. Također su mladi ekolozi s profesoricom Kristinom pripremili kreativne i maštovite poruke koje nam poručuju kako očuvati okoliš i koje će nam također prezentirati na plakatu.

Čalnice novinarske skupine su s voditeljicama Višnjom Leko i Anitom Azenić popratile sva događanja i aktivnosti na radionicama te su o njima napisale izvješća.
U duhu mota „PJEŠAČENJEM DO ZDRAVLJA“, nakon radionica i rekreativnoga dijela nastave, učenici su se sa svojim učiteljima pješice kroz prirodu i vratili u školu odakle su svi krenuli svojim kućama. Upalu mišića koja se sutradan pojavila kod većine sudionika nastave u prirodi, ostavljamo za neki drugi članak.

Anita Azenić, prof.

Osnovna škola Vladimira Nazora Feričanci / Trg Matije Gupca 9, HR-31512 Feričanci / www.os-vnazora-fericanci.skole.hr / ured@os-vnazora-fericanci.skole.hr