Poklade u OŠ Vladimira Nazora Feričanci

Autor: Višnja Leko, 8. 3. 2011.

U petak, 04. ožujka 2011., matičnu su školu u Feričancima preuzele maskirane zaigrane skupine.  Učenici matične škole od prvog do osmog razreda, učenici područne škole u Seoni te svi njihovi učitelji i profesori, okupili su se kako bi obilježili poklade i taj dan bili ono što inače, u školskim klupama, ne mogu biti.

Nakon smijeha i pokušaja prepoznavanja tko se krije pod kojom maskom i krinkom, učenici su po razredima odabrali predstavnika za najbolju masku. Zahvaljujući našoj vrijednoj kuharici i spremačicama, bilo je i tradicionalnih pokladnih krofni kojima smo se svi počastili. Učenici i učitelji formirali su kolonu i prošetali središtem Feričanaca. Imali smo priliku pokazati se prolaznicima i sumještanima, a na ulici se moglo naići na pospance u pidžamama, na lovce i vojnike, a unatoč danjem svjetlu, pojavili su se vampiri i vampirice. Prošetali su se i cvjetići, vreće za smeće, klaunovi, šumari, menadžeri, mafijaši, vrišteća pogrebna povorka, pčelice, punkeri i mnogi drugi. Nakon kraće šetnje Ulicom Dore Pejačević, došli smo do zgrade općine gdje smo prigodno pozdravili načelnika.  Naše su školske maškare bile skromne, tako da nisu zatražile ključeve Feričanaca, a načelnik i zaposlenici općine su ih zauzvrat počastili slatkišima. Tako su svi bili zadovoljni.

Učenici su nastavili šetnju središtem Feričanaca, a nakon dolaska u školsku dvoranu organizirane su  razne pokladne igre za učenike viših i nižih razreda. Bilo je tu brzinskog klopanja krofna, koje je dokazalo da je strategija malih ugriza važnija od brzine. Potezanje maskiranog užeta bilo je vrlo napeto i neizvjesno. Vedri je ples balona završen bez ijednog probušenog balona. Utrka maskiranih skakavaca u vrećama bila je najnapetija i učenici su dali sve od sebe kako bi završili na prvom mjestu, a bilo je i nekoliko lančanih sudara. Srećom, nije bilo vožnje u krivom smjeru. Bile su tu još brzinske igre s loptama i druge vesele igre. Nakon toga, učenici su se zabavljali uz glazbu i smijeh dok su se i profesori okušali u nekim pokladnim igrama. Naše profesorice - graditeljice potukle su muški tim u svim disciplinama i potaknule ih na trening i pripreme za uzvratne utakmice sljedeće godine.
Naš profesionalni fotograf Kornelije ovjekovječio je sve naše maškare školskom milenijskom fotografijom.
Ravnatelj, pedagoginja, knjižničarka, učitelji te svi zaposlenici škole, maskirani kao graditelji, zidari i majstori, poručuju učenicima:
ZABAVIMO SE POD OKRILJEM MASKI I GRADIMO BOLJU ŠKOLU, ŠKOLU PRIJATELJSTVA, TOLERANCIJE I MEĐUSOBNOG UVAŽAVANJA!

Tomislav Bračun, prof.

Osnovna škola Vladimira Nazora Feričanci / Trg Matije Gupca 9, HR-31512 Feričanci / www.os-vnazora-fericanci.skole.hr / ured@os-vnazora-fericanci.skole.hr