Dan planeta Zemlje – ostani doma i uključi se

Autor: Mirjana Bilić, 21. 4. 2020.

Dan planeta Zemlje  obilježava se 22. travnja. Ova godina je ipak posebna jer se obilježava 50. obljetnica, nastava se odvija na daljinu.

Prvi put ovaj je događaj obilježen na taj dan 1970. u SAD-u, s početkom buđenja svijesti o očuvanju okoliša i utjecaja ljudskog djelovanja na prirodu.

Naziv Earth Day prvi je puta upotrijebio gradonačelnik San Francisca u proglasu 1969. kojim je odlučeno da se na području tog grada taj datum slavi kao Dan planeta Zemlje.

Ujedinjeni Narodi su prije deset godina ovaj dan proglasili međunarodnim, a obilježava se u 190 zemalja diljem svijeta, svake godine s posebnim fokusom na određeni problem, ali uvijek jednakim ciljem – razmišljanjem o čovjekovom štetnom učinku na okolišu i njegovim smanjivanjem.

Klimatske promjene - ovogodišnja tema

Ovogodišnja tema su klimatske promjene i akcije koje bi se trebale provoditi kako bi one što manje utjecale na okoliš i čovječanstvo.

Posljedice klimatskih promjena osjećaju se u svim dijelovima svijeta. U nekim regijama sve češće dolazi do ekstremnih vremenskih uvjeta i kiša, dok se u drugima javljaju sve intenzivniji toplinski valovi i suše.

One se događaju vrlo brzo te se brojne biljke i životinje teško prilagođavaju. Ako prosječne temperature ne svjetskoj razini budu i dalje nekontrolirano rasle, neke biljne i životinjske vrste bit će izložene povećanom riziku od izumiranja.

Što mi možemo napraviti da pomognemo Zemlji?

BITI EKOLOŠKI OSVIJEŠTEN I NIJE TAKO TEŠKO.

Postoji mnogo malih stvari koje svakodnevno možemo raditi, a pomažu očuvanju naše planete:

• jedite više lokalno i ekološki uzgojene hrane
  • Odvajajte otpad i reciklirajte ga
  • Pažljivo trošite vodu
  • Gasite svjetla kada vam nisu potrebna
  • Ne bacajte smeće u prirodu
  • Više koristite papirnatu ambalažu, a manje onu plastičnu
  • Koristite baterije koje se mogu ponovno napuniti
  • Sakupljajte plastične čepove i stari papir za akciju Zeleni korak

Mladi poduzetnici

Osnovna škola Vladimira Nazora Feričanci / Trg Matije Gupca 9, HR-31512 Feričanci / www.os-vnazora-fericanci.skole.hr / ured@os-vnazora-fericanci.skole.hr