Dani kruha

Autor: Mirjana Bilić, 25. 11. 2018.

Dani kruha - dani zahvalnosti za plodove zemlje obilježavaju se tijekom mjeseca listopada kroz brojne sadržaje i aktivnosti vezane uz Međunarodni dan seoske žene, Svjetski dan jabuke, Svjetski dan hrane i dan iskorjenjivanja siromaštva.

Budući da je FAO (Organizacija za prehranu i poljoprivredu Ujedinjenih naroda) osnovan 16. listopada, svake se godine toga datuma slavi Svjetski dan hrane. Dani kruha povezani su sa  Svjetskim danom hrane kako bi se podigla svijest o važnosti zdrave prehrane, ekološke proizvodnje i očuvanju biološke raznolikosti.

Tijekom listopada su se u školi održavale raznovrsne aktivnosti vezane uz Dane kruha: prikupljanje žitarica i drugih plodova zemlje, upoznavanje narodnih običaja našeg kraja, likovno i literarno stvaralaštvo, etnografske izložbe rukotvorina, pripremanje i pečenje kruha uz sudjelovanje roditelja, posjet učenika starijim žiteljima našeg mjesta te provedba humanitarne akcije za djecu Afrike. Skupina poduzetnici u suradnji s Općinom Feričanci i uz pomoć roditelja je na feričanačkoj tržnici provela  humanitarnu akciju „Zajedno za bolji svijet“. Dobrovoljnim prilozima uz darivanje jabuka, degustaciju i prodaju kolača skupljeno je 505,00 kn i uplaćeno za djecu Afrike.

Završna svečanost Dana kruha održana je 18. listopada u dvorištu ispred škole. Prigodan program izveli su učenici razredne nastave na oduševljenje brojnih roditelja i mještana. Uz pjesmu, ples i prigodne recitacije o kruhu, pekaru, jeseni, suncu i oblacima nad vinogradom naši su najmlađi učenici i učenici viših razreda prepunim srcem zahvalili na svemu čime su darovani. Mora se reći da su to odradili zaista vrhunski.

Fra Zoran Bibić  je blagoslovio prepun stol krušnih proizvoda, slatkih i slanih kolača svih vrsta, jabuka, grožđa, oraha, bundeva, meda, pekmeza, masnog kruha s crvenom domaćom paprikom… Bilo je tu pravih čudesa vrijednih ruku naših roditelja, baka, teta, učiteljica… Uz molitvu i zahvalu na svim darovima pozvao je sve prisutne na zajedničko blagovanje.

Zahvaljujemo svima koji su prisustvovali i organizirali ove naše Dane kruha.

Mirjana Bilić, pedagoginja škole

Osnovna škola Vladimira Nazora Feričanci / Trg Matije Gupca 9, HR-31512 Feričanci / www.os-vnazora-fericanci.skole.hr / ured@os-vnazora-fericanci.skole.hr