„Da se ne zaboravi…“

Autor: Sabina Mihaljčević, 21. 5. 2018.

– terenska nastava sedmih i osmih razreda u Voćin i Četekovac 16.4.2018.

U suradnji Općine Feričanci, Udruge branitelja KVIN i OŠ Vladimira Nazora Feričanci realiziran je projekt „Da se ne zaboravi“ s ciljevima promicanja vrijednosti, istine te očuvanja digniteta Domovinskog rata kod djece i mladih, proširivanje znanja i poticanje zanimanja novih naraštaja o Domovinskom ratu, posebno na našim slavonskim ratištima.

Projekt je ostvaren kroz učioničku i terensku nastavu, gdje su učenici sedmih i osmih razreda imali priliku pobliže upoznati društvena događanja te političko i demografsko stanje u Hrvatskoj u vrijeme Domovinskog rata. Posjećena su mjesta stradanja u zapadnoj Slavoniji: Pušine i Slatinski Drenovac, Voćin i Četekovac. Učenici su na tim mjestima zapalili svijeće i imali prilike čuti o vojnim operacijama, a najdojmljivija su bila potresna svjedočenja g. Darka Božičkovića u Voćinu i g. Milana Dundovića na četekovačkom groblju. Tijekom terenske nastave učenicima je omogućen dnevni odmor na Slavonskim Plitvicama na Jankovcu.

Svi predavači učioničke i terenske nastave umirovljeni su časnici Policije i HV-a koji su aktivno sudjelovali u događajima Domovinskoga rata: Mirko Horvatin (general Specijalne policije), Nikola Masnikosa (bojnik Hrvatske vojske u pričuvi), Goran Sokol (pukovnik u pričuvi) i Ivica Kovačević (voditelj tima ispred KVIN-a, specijalni policajac u pričuvi) i Vlado Međimurac (predsjednik slatinskog Časničkog zbora, umirovljeni pukovnik). Predavanja su omogućila učenicima približavanje i proširivanje spoznaja i istine o Domovinskome ratu kroz koji je naša domovina Hrvatska plaćena ogromnim žrtvama i razaranjima.

Budućnost i obveza nam je da ne zaboravimo te žrtve ali i da težnja za boljom i ljepšom budućnošću bude u svima nama.

Autor: Sabina Mihaljčević

Osnovna škola Vladimira Nazora Feričanci / Trg Matije Gupca 9, HR-31512 Feričanci / www.os-vnazora-fericanci.skole.hr / ured@os-vnazora-fericanci.skole.hr